Home News BUDIMEX NA FINISZU BUDOWY WYJĄTKOWEGO OBIEKTU
BUDIMEX NA FINISZU BUDOWY WYJĄTKOWEGO OBIEKTU
0

BUDIMEX NA FINISZU BUDOWY WYJĄTKOWEGO OBIEKTU

0
0

Mareckie Centrum Edukacjno-Rekreacyjne to pierwszy, tak ekologiczny budynek użyteczności publicznej w Polsce wybudowany przez Budimex. Dzięki zastosowaniu najbardziej innowacyjnych technologii, zamiast zużywać, inwestycja będzie produkować własny prąd, pozyskiwać wodę z deszczówki i na bieżąco optymalizować zużycie energii w poszczególnych punktach Centrum. Otwarcie pierwszej edukacyjnej części MCER z nowoczesną szkołą podstawową odbędzie się 2 września.

Budowa MCER rozpoczęła się w marcu 2018 r. i trwała zaledwie rok oraz 7 miesięcy. Tempo pracy było wyjątkowo szybkie, zwłaszcza że powstały kompleks miał służyć jednocześnie jako placówka edukacyjna, sportowa, rekreacyjna oraz konferencyjna. Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji, zostało podzielone na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną i wybudowano w nim szkołę podstawową wraz z biblioteką oraz blokiem żywieniowym. Budynek B natomiast został poświęcony sportowi i rekreacji. Znajdują w się w nim basen sportowy i rekreacyjny wraz z wydzieloną częścią SPA, a także pomieszczenia sportowe i sala teatralno – widowiskowa. Całość obiektu uzupełniają dwa boiska zewnętrzne wraz z przestrzenią do uprawiania lekotletyki oraz miasteczko ruchu drogowego.

Inwestycja charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii. Jest to jedno z wymagań, jakie przed MCER postawił certyfkat BREEAM. W budynku B zastosowano agregat kogenerany produkujący prąd. Ważnym elementem jest również fotowoltaika.

Ponadto MCER zostało wyposażone w system BMS, który posłuży do kontroli pracy większości urządzeń oraz do łączenia wielu pracujących systemów w jedną całość. Poza technologiami Mareckie Centrum Rekreacyjno-Edukacyjne będzie wyróżniać się także pod względem wyposażenia. To pierwszy budynek w Polsce, w którym stworzono dach bagienny. Jego zadaniem będzie przede wszyskim retencjonowanie części wody opadowej oraz zmniejszenie niekorzystnego efektu wyspy ciepła.

Ta inwestycja była dla nas dużym wyzwaniem, ale dziś jesteśmy bardzo dumni z jej realizacji. Mam nadzieję, że inne samorządy pójdą śladem Marek i już niedługo Polska zapełni się multifunkcjonalnymi budynkami o tak wysokich parametrach ekologicznych – komentuje Dariusz Blocher, Prezes Budimex SA.


Zdjęcia Budimex oraz redakcja Buildera

open