Home Builder 4Young Architects CASE STUDY SSAB/RUUKKI Polska
CASE STUDY SSAB/RUUKKI Polska
0

CASE STUDY SSAB/RUUKKI Polska

0
0

W maju 2019 roku w siedzibie SSAB/RUUKKI Polska w Żyrardowie odbyły się warsztaty branżowe dla studentów, zorganizowane we współpracy z miesięcznikiem „Builder”. Celem wydarzenia było zainspirowanie młodych architektów systemami Ruukki Forma oraz stalą COR-TEN® w projektowaniu.

Ruukki Forma to kompletny zestaw wyrobów do wykonywania obudowy ściennej różnego rodzaju obiektów: przemysłowych, handlowych, logistycznych, biurowych itp. Stal COR-TEN® została wyprodukowana w 1933 r. jako rezultat wieloletnich badań. Charakteryzuje się lepszą odpornością na korozję i na naprężenia mechaniczne niż zwykła stal węglowa.

Arkadiusz Krześniak, Buisness Manager Ruukki, w wykładzie Systemy Ruukki Forma w architekturze skupił się na prezentacji rozwiązania konstrukcji bazowej ściany, konstrukcji wsporczej, na parametrach ogniowych oraz wymaganiach technicznych. Przedstawił historię i główne zastosowania stali COR-TEN®, podkreślając jej wieloletnią trwałość. Wykład podsumował opis zalet systemu Ruukki Forma.

Zainteresowanie wzbudziła również prelekcja Anny Dziadkiewicz, Regional Sales Manager w SSAB, która skupiła się na nagrodzonych realizacjach wykorzystujących powłoki GreenCoat. Wśród wymienionych realizacji znalazły się: Tin House London, Henning Stummel Architects Awards; Ský litrekking cabin w Sztokholmie, Utopia Arkitekter; Fernaig Cottage w Londynie, Hopkins Architects; Fjärilen w Sztokholmie, Belatchew Arkitekter; Longhouse w Holandii, ArchitectenStudio-pls; Targ Baltic Station w Estonii, Koko Architects.

Prelegentka poruszyła problem wzrostu zapotrzebowania na stal, związany m.in. z rosnącą liczbą ludności na świecie, urbanizacją, zmianą klimatu czy zwiększonym zapotrzebowaniem na nową infrastrukturę. Wymieniła pozytywne cechy stali oraz przedstawiła nowy projekt SSAB o nazwie HYBRIT eliminujący emisję CO2 w jej produkcji.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zwiedzenia nowoczesnej fabryki produkcyjnej w Żyrardowie, gdzie zostały im przyznane specjalne certyfikaty potwierdzające ich udział w wydarzeniu. Przewodnikami byli specjaliści SSAB/RUUKKI. W warsztatach wzięło udział blisko 40 studentów WSEiZ w Warszawie.

open