#4FUTUREDAY
0

#4FUTUREDAY

0
0

8 listopada Multikino w Złotych Tarasach w Warszawie zostało wypełnione po brzegi pasjonatami inżynierii i architektury. Wszystko za sprawą zorganizowanego przez magazyn „Builder” Dnia Młodego Architekta i Inżyniera, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem #4FutureDay.

Studenci z całej Polski mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach i wykładach, których tematyka koncentrowała się m.in. na zagadnieniach dotyczących innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych i projektowych oraz z zakresu BIM – technologii coraz częściej wykorzystywanej w branży budowlanej, projektowej i wykonawczej, będącej już na porządku dziennym w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Jest ona pomocna w realizacji całego procesu inwestycyjnego, zarówno w projektowaniu inwestycji, jaki i w późniejszej realizacji.

Wiedza od najlepszych
Zastosowanie modelu BIM w praktyce przedstawił Paweł Przybyłowicz, architekt i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, reprezentujący WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o. W trakcie warsztatów zatytułowanych Detal architektoniczny w modelowaniu BIM zostały przećwiczone nie tylko najnowsze narzędzia modelowania, takie jak modyfikatory profili złożonych lub nowa przegroda strukturalna, ale również sposoby łączenia w ARCHICAD-zie modeli branżowych, automatyczne wykrywanie kolizji i porównywanie różnic w kolejnych modelach IFC. Celem spotkania było zwrócenie uwagi, że używając ARCHICAD-a, studenci mogą skutecznie połączyć swobodę modelowania architektonicznego z zadaniami koordynacji branżowej realizowanymi w oparciu o cyfrowy model budynku i standardy Open BIM.

O szeregach problemów, z którymi zderzają się architekci w czasie procesu inwestycyjnego i o tym, jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie, opowiedział Jakub Stanasiuk, przedstawiciel AEC Design Sp. z o.o. Sp. k., w wykładzie Koordynacja międzybranżowa w technologii BIM. Wykład miał na celu upowszechnić tezę, że kłopoty związane z wymianą modeli rozwiązuje otwarty standard IFC. Podobną rolę spełnia format BCF w komunikacji między branżami. Pomaga we współpracy w projekcie i łatwiejszej wymianie informacji, a także oszczędza czas lokalizacji miejsc wymagających koordynacji międzybranżowej.

Młodzi ludzie mieli więc szansę na bezpłatne poszerzanie swojej wiedzy i kompetencji, które w przyszłości mogą poszerzyć ich możliwości zdobycia upragnionego stanowiska w najlepszych firmach budowlanych i biurach projektowych. Wykłady poświęcone zagadnieniu BIM zostały zorganizowane z myślą o studentach III, IV i V roku inżynierii i architektury, mających już zgromadzoną podstawową wiedzę na temat projektowania.

Interesujące projekty
Studenci pierwszych lat studiów z zainteresowaniem śledzili wykład Marcina Czuby, Kierownika Kontraktu w Branży Mostowej w firmie STRABAG Sp. z o.o. – Wyzwanie inżynierskie na przykładzie trasy świętokrzyskiej. Wykład prezentował pierwotne założenia w budowie trasy świętokrzyskiej w Warszawie, której realizacja rozpoczęła się na początku września 2015 roku. Przedstawiciel firmy STRABAG opowiadał o trudnościach podczas przetargu spowodowanych wysokimi wymaganiami zamawiającego oraz o technologii wykorzystanej podczas realizacji projektu. Zainteresowanie młodych ludzi wzbudziła technologia transportu tunelów na podwoziu pneumatycznym.

Wydarzenie zamknął wykład Budowanie Legendy, dotyczący rewitalizacji legendarnego Hotelu Europejskiego w Warszawie. Historię budowli przedstawił sam Ksawery Wąsowski, którego rodzina przejęła w spadku utracony podczas okresu stalinizmu hotel. O odbudowie i trudnościach z nią związanych opowiedzieli główni architekci i pomysłodawcy koncepcji, czyli Paweł Marczak, Marcin Grzelewski oraz Rafał Otłog.

Zaproszenie do konkursów
Wyżej wymienione wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu #4FutureDay, którego ważnym elementem jest również VI edycja Konkursu dla Młodych Architektów i II edycja Konkursu dla Młodych Inżynierów, do udziału w których serdecznie zapraszamy. Z tą myślą specjalnie dla potencjalnych uczestników konkursów zorganizowana została wystawa zwycięskich prac z poprzedniej edycji, a także ekspozycje przygotowane przez Partnerów konkursu, gdzie młodzi ludzie mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami i produktami stosowanymi w budownictwie oraz architekturze, również tymi, które należy zastosować w zadaniach konkursowych.

 

Uczestnicy mieli dostęp do „Strefy Kariery”, w której mogli porozmawiać i zapoznać się z ofertą przedstawicieli wiodących firm budowlanych na rynku, Partnerów Strategicznych obu Programów Buildera: 4YA i 4YE

Przez cały czas trwania wydarzenia dla uczestników programu #4FutureDay były dostępne konsultacje branżowe z przedstawicielami wiodących przedsiębiorstw na rynku. Ze swoimi ekspozycjami wystąpili m.in. PONZIO Polska Sp. z o.o., Blachy Pruszyński Sp z o.o., H+H Polska Sp z o.o., Selena SA, SSAB Poland Sp. z o.o., Polbruk SA, Saint-Gobain Building Glass Polska, Ruukki Polska Sp. z o.o., EJOT Polska Sp. z o.o., Cemex Sp. z o.o., F.B.I. Tasbud SA, Velux Polska Sp. z o. o., King Klinker Klinkier Przysucha SA, WSC Szymanik i S-ka Sp. z o. o., AEC Design Sp z o. o. Sp. k., NDI SA,  Unibep SA, Budimex SA, Fundamental Group, Strabag Sp. z o. o.

Podczas uroczystości odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu „Wakacyjna Akademia PONZIO”. Konkurs trwał trzy miesiące, a jego organizatorem była firma PONZIO POLSKA Sp. z o.o. we współpracy z magazynem „Builder”. Firmę w trakcie wręczenia nagród reprezentował Paweł Majchrowski, Kierownik Działu Koordynacji Inwestycji. I, II i III miejsce zajęli odpowiednio: Igor Bajena, Gracjana Dybul oraz Piotr Gabor

Ponadto przyznano wyróżnienia dziesięciu uczestnikom quizu z wiedzy teoretycznej, była to inicjatywa Velux Polska Sp. z o. o. Firmę po raz kolejny podczas warsztatów reprezentowała arch. Monika Kupska-Kupis

open