ZEJŚCIE POD ZIEMIĘ. CZĘŚĆ 2
Technologie budowy głębokich podziemi są znane i stosowane od lat, jednak stale trwa ich rozwój i wykorzystuje się nowoczesne metody obliczeniowe oraz pojawiają się coraz ciekawsze rozwiązania techniczne.
Powstają też śmiałe projekty, które z założenia lokują duże fragmenty obiektów pod poziomem terenu. Warto poznać najbardziej spektakularne z nich.
Najczęściej stosowane obecnie technologie budowy głębokich podziemi wykorzystują:
- ściany szczelinowe;
- iniekcję strumieniową, tzw. jet-grouting;
- mikropale;
- kotwy gruntowe – tymczasowe i trwałe;
- specjalne technologie wzmacniania i uszczelniania podłoża;
- nowoczesne technologie betonowania;
- wzmocnienia skarp, np. gwoździowanie.
Krótki opis wybranych technologii przedstawiono w cz. 1. („Builder” 5/2018), a w niniejszym artykule znajdą się dwa przykłady zastosowania z ostatnich lat. Pierwszy z omówionych przykładów dotyczy zastosowania nowoczesnych metod obliczeniowych w analizie oddziaływania budowy głębokiego wykopu pod osłoną ścian szczelinowych. Innowacyjność rozwiązania polega na wykorzystaniu obliczeń numerycznych w prognozie przemieszczeń podłoża oraz konstrukcji i na tej podstawie doborze adekwatnych metod wzmocnienia fundamentów istniejących obiektów sąsiadujących z głębionym wykopem. Drugi to pierwsze w świecie zastosowanie metody betonowania podwodnego na tak dużą skalę.